آموزش سیمولینک متلب رشته برق-جلسه سوم:المان ها (مقاومت)(۱) VIP

آموزش سیمولینک متلب ویژه رشته برق-جلسه سوم:المان ها (مقاومت)(۱) VIP

توی جلسه قبل منبع ولتاژ DC و منبع ولتاژ سه فاز AC آموزش داده شد. امروز سعی داریم المان های ضروری مثل مقاومت ها ،سلف، خازن، زمین کردن ، بار های سلفی خازنی و … آموزش داده بشه .

خوب به سراغ ادامه مبحث آموزشی بریم . اولین المان که پیش رو داریم مقاومت هستش.

۱-   مقاومت ، سلف ، خازن و ترکیب آنها ( RL ، RC ، RLC و … ) :[vip-members]

توی بخش SimPower System چیزی به عنوان مقاومت خالص وجود نداره ، برای آوردن مقاومت از بخش SimPower System بر روی گزینه Elements کلیک می کنیم (شکل ۱۴)

 

مقاومت سری

شکل ۱۴

در قسمت Elements چهار گزینه حاوی مقاومت ، سلف و خازن وجود داره ،که دوتای اون سری و دوتای اون موازی هستش. اگه ما بخوایم شبکه قدرت را مدل سازی کنیم و توان اکتیو و راکتیو داشته باشیم از گزینه هایی که RLC Load توش داره استفاده میکنیم در غیر این صورت برای استفاده قطعات با مقادیر واقعی ( اهم ، هانری ، فاراد ) در مدارات ساده الکترونیکی یا همون شبکه های قدرت از المان هایی که آخرشون با RLC Branch اومده استفاده می کنیم (شکل ۱۴ حالت ۱).

برای استفاده کردن از المان ، مانند حالت های قبل اون رو به صفحه جدیدی که ایجاد کردیم درگ می کنیم ( شکل ۱۵) .

نکته : در صورتی که مدار شما ترکیبی هستش ( RL ، RC و … ) ابتدا نوع مدار خودتون رو مشخص کنین . منظور اینه که مدار سری هستش یا موازی .

مقاومت سری 1

شکل ۱۵

خوب تا اینجا یه المان RLC سری رو ایجاد کردیم، برای تغییر دادن به حالت های دیگه باید به پارامتر های این المان دسترسی داشته باشیم ، که برای این کار بر روی خود المان دابل کلیک می کنیم (شکل ۱۶)

پارامتر مقاومت سری

شکل ۱۶

همون طوری که توی شکل میبینید برای تبدیل مدار RLC  سری به R یا  C و … کافیه از قسمت Branch type حالت های مختلف ۱ تا ۸ رو انتخاب کنیم که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

 1. برای حالت های RLC سری
 2. برای حالت های که نیاز به R هستش.
 3. برای حالت های که نیاز به L هستش.
 4. برای حالت های که نیاز به C هستش.
 5. برای حالت های RL سری
 6. برای حالت های RC سری
 7. برای حالت های LC سری
 8. و حالت آخر هم برای مدار حالت باز یا Open circuit

بعد از انتخاب حالت Branch type ، باید مقدار هر المان ( در صورتی که ترکیبی باشه ) توی بخش های پائین تر وارد بشه (شکل ۱۷)

پارامتر مقاومت سری 1

شکل ۱۷

 1. Resistance : در این قسمت مقاومت را بر حسب اهم وارد می کنیم.
 2. Inductance : اندوکتانس خودالقایی المان رو بر حسب هانری وارد می کنیم، توجه کنین برای وارد کردن ۵ میلی هانری به صورت ۵e-3 عمل می کنیم که e-3 همون به توان منفی ۳- هستش.
 3. Set The initial inductor current : این قسمت برای زمانی هستش که توی تحلیل مدارات الکترونیکی سلفمون دارای جریان اولیه هستش که با فعال کردن اون گزینه ای مبنی بر Inductor initial current  دقیقا زیر همین قسمت ظاهر میشه که باید مقدار جریان اولیه رو بر حسب آمپر وارد کرد.
 4. Capacitance  : که مقدار خازن بر حسب فاراد وارد می کنیم ، برای وارد کردن میلی فاراد همانند قسمت اندوکتانس خودالقایی سلف عمل می کنیم.
 5. Set The initial Capacitor current : مانند حالت سلف ، این قسمت برای زمانی هستش که توی تحلیل مدارات الکترونیکی خازن دارای ولتاژ اولیه هستش که با فعال کردن اون گزینه ای مبنی بر Capacitor initial voltage دقیقا زیر همین قسمت ظاهر میشه که باید مقدار ولتاژ اولیه رو بر حسب آمپر وارد کرد.

خوب تا اینجا المان های RLC رو بر حسب مقادیر اصلی و در حالت سری توضیح دادیم ، حالت موازی دقیقا به همین روال هستش.

امید وارم مورد رضایت قرار گرفته باشه.

جلسه بعد ادامه مطلب مقاومت ، خازن و .. رو بر حسب توان آموزش میدیم.

[/vip-members]

معاوضه پروژه معاوضه

 *توجه* حتما قبل از خرید مطالعه شود *توجه*

***به دلیل ایجاد مشکلات در بخش سفارش پاورپوینت توسط برخی از کاربران عزیر ، سفارش فایل پاورپوینت صرفا برای افرادی می باشد که فایل ورد را از سایت خریداری کرده باشند.

در صورت عدم توجه ، وجه پرداختی پس از کسر 50% و فقط با خرید پروژه دیگر قابل استرداد می باشد.***

**توجه : سفارش فایل پاورپوینت 20 اسلاید حداکثر 7 روز کاری و سفارش پاورپوینت 40 اسلاید (به دلیل اولویت ) حداکثر 3 روز کاری انجام می شود. در ضمن جهت سفارش پاورپوینت 40 اسلاید دو بار سفارش 20 اسلاید را پرداخت نمائید. همچنین توجه نمائید فایل های پاورپوینت آمده پس از پرداخت ارسال می شوند ، جهت اطلاع از آماده بوده فایل پاورپوینتِ پروژه ای خاص، می توانید از بخش تماس با ما این موضوع را جویا شوید.


 راهنمای خرید پروژه :

لطفا جهت خرید پروژه به نکات زیر توجه فرمائید :

1ـ لطفا در وارد کردن اطلاعات خواسته شده نهایت دقت را به عمل آورید ، زیرا دریافت فایل پروژه ، تحقیق ، پژوهش و ... در سایت به ازاء پرداخت شما توسط درگاه بانکی می باشد و پس از پرداخت وجه توسط درگاه پرداخت پارس پال ، لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود . مسئولیت وارد کردن اطلاعات نادرست در فیلد های خواسته شده بر عهده خریدار بوده و سایت پروژه سرای مهندسی برق خوزستان هیچ گونه مسئولیتی در قبال وارد کردن اطلاعات نادرست ندارد .

2ـ حال اگر شما از آن دسته افرادی هستید که نیازی به اجراء فایل پاور پوینتجهت ارائه پروژه خود ندارید ، فقط بر روی لینک خرید فایل کلیک کنید .

*** نکته : جهت پیگیری شماره تلفن خود را با یک خط فاصله بعد از نام و نام خانوادگی خود وارد نمائید . به طور مثال : " رضا احدی فرد - 09821113411"

3ـ اگر شما از آن دسته افرادی هستید که برای ارائه پروژه نیاز به ساخت فایل پاورپوینت دارید ، و به خاطر مشغله کاری یا عدم وقت کافی جهت طراحی این فایل یا حتی به دلیل هزینه های گزاف طراحی در محل قادر به انجام آن نیستید ، پروژه سرای مهندسی برق با استفاده از متخصصین مجرب خود این کار را برای شما با هزینه ای کم و به سهولت انجام می دهد تا با خیالی آسوده پروژه خود را ارائه دهید. حال اگر شما جزء آن دست از کسانی هستید که نیاز به ساخت فایل پروژه به صورت پاورپوینت دارید ابتدا بر روی لینک خرید فایل کلیک کرده و فایل word آن را سفارش دهید و سپس بر روی لینک سفارش PowerPoint کلیک کنید و فایل PowerPoint را سفارش دهید.

4- در صورتی که لینک دانلود به inbox ارسال نشده لطفا قسمت spam ایمیل خود را چک کنید. ضمناً آن که لینک دانلودی ارسال شده به ایمیل شما فقط برای 24 ساعت فعال می باشد . به دلیل عدم ارائه لینک مجدد توصیه میشود پس از دانلود فایل را در جای مناسبی ذخیره نمائید.

اخطار: این پروژه ها فقط جنبه کمک آموزشی داشته و می توان به عنوان منبع پروژه ها و مقالات از آنها استفاده نمود و ارائه آن به عنوان پروژه درسی ، پایانامه و ... ممنوع بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>