آموزش سیمولینک متلب رشته برق-جلسه پنجم:عناصر اندازه گیری(۱) VIP

آموزش سیمولینک متلب ویژه رشته برق-جلسه پنجم:عناصر اندازه گیری VIP

نکته ای قابل توجه هستش اینکه در قسمت سیمولینک هر قطعه رو کی میخواید میتونید با جستجوی نام قطعه ، اون رو پیدا کنین. البته یه نکته دیگه اینجا وجود داره که از قطعات یک بخش نمیشه توی جای دیگه استفاده کرد مثلا از قسمت SimElectronic  منبع رو انتخاب کنید و در قسمت SimPower System مقاومت رو انتخاب کنین.

تا جلسه چهارم در مورد المان هایی مثل مقاومت و خازن و … صحبت کردیم، امروز می خوایم قبل از شروع آموزش عناصر اندازه گیر از اموخته هایی که تا الان داشتیم مدار (شکل ۲۱) رو طراحی کنیم.

[vip-members]

 

مدار

شکل ۲۱

برای طراحی مدار فوق به ۵ تا مقاومت ، یک منبع جریان DC و یک منبع ولتاژ DC نیازمندیم. حتما الان این سوال براتون پیش میاد توی منابع آموزش داده شده منبع جریان DC وجود نداشت؟ بله برای این کار میتونید از منبع جریان AC بدون فاز و بدون فرکانس استفاده کنین.

خوب شروع به کار می کنیم و قطعات رو مانند شکل زیر میاریم توی صفحه جدیدی که ایجاد کردیم (شکل ۲۲).

مدار شبیه سازی

شکل ۲۲

پس از وارد کردن مقادیر ، برای تحلیل نیازمند یک بلوک به نام Powergui هستیم و اینو توی تمامی مداراتی که توی بخش SimPower System ایجاد میشه قرار میدیم.

اگه توجه کرده باشین توی آشنایی با المان ها ، منابع و … در قسمت آخر هر کدوم گزینه ای بود به نام Measurements که کارش محاسبه جریان ، ولتاژ یا هردو آنها با هم توی المانی به نام Multimeter هستش. پس اگه میخواد فقط با دستگاه Multimeter محاسبات جریان و ولتاژ المان های مدار رو انجا بدین حتما گزینه Measurements المان ها رو از حالت none در بیارین .

اولین المان اندازه گیری که توی این جلسه بهتون آموزش داده میشه ، Multimeter هستش . برای استفاده از Multimeter از بخش SimPower System بر روی قسمت Measurements  کلیک می کنیم و در اونجا Multimeter رو به فایل شبیه سازی شدمون اضافه می کنیم(شکل ۲۳ )، توجه کنین همون طوری که در قبل گفته شد ، المان های که بخش Measurements  اونها فعال باشه توی مولتی متر قابل اندازه گیری هستش.

مدار شبیه سازی با مولتی متر

شکل ۲۳

المان دیگری که خیلی در مدارات برای نمایش نتیجه پاسخ به صورت گرافیکی مورد استفاده قرار می گیره ، اسیلوسکوپ هستش که در متلب به عنوان Scope شناخته میشه . جهت نمایش مقادیر مولتی متر یک اسکوپ رو نیز اضافه میکنیم، برای آشنایی بهتر با جستجوی قطعات ، Scope رو در قسمت جستجو تایپ کرده و کلید اینتر رو فشار میدیم (شکل ۲۴).

اسکوپ سیمولینک

شکل ۲۴

پس از آوردن اسکوپ از قسمت فلش سمت راست مولتی متر ، آن را به اسکوپ متصل می کنیم(شکل ۲۵).

اسکوپ سیمولینک شبیه سازی

شکل ۲۵

برای محاسبه مقادیر به صورت عددی از Powergui و محاسبه به صورت شکل و نمودار از همان مولتی متر استفاده می کنیم.

برای محاسبه مقادیر ولتاژ و جریان گره ، المان و … به صورت نمودار شکل خروجی ، ابتدا بر روی مولتی متر کلیک کرده و المان ها مورد اندازه گیری را از قسمت سمت چپ انتخاب کرده و با کلید ۱ آن ها را به بخش سمت راست جهت اندازه گیری انتقال میدیم (شکل ۲۶).

مولتی متر

شکل ۲۶

و سپس بر روی اسکوپ کلیک کرده و خروجی را مشاهده میکنیم (شکل ۲۷).توجه کنین که در اسکوپ تمامی خروجی ها بر روی یک plot نمایش داده میشه، اگه نیاز دارید هر المان در یک plot نمایش داده بشه در پنجره باز شده مولتی متر گزینه ۲ Plot selected Measurements  رو انتخاب میکنیم.

نکته : در صورتی که اسکوپ مقادیری را به شما نمایش نداد ، بر روی گزینه Auto scale (حالت ۱) کلیک کنید تا به صورت اتوماتیک سایز پلات تنظیم بشه.

خروجی مولتی متر

شکل ۲۷

محاسبه مقادیر ولتاژ و جریان گره ، المان و … با استفاده از Powergui ، ابتدا باید مراحل بالا را طی کنید یا طی جلسات آتی با استفاده از اندازه گیر ولتاژ و جریان اقدام به این کار کینن. بعد از انجام مراحل بالا بر روی Powergui دابل کلیک کرده( شکل ۲۸)

powergui

شکل ۲۸

و سپس با کلیک بر روی گزینه ۱ مقادیر مورد محاسبه را مشاهده کنین (شکل ۲۹ ).

محاسبه مقادیر در powergui

شکل ۲۹

امیدوارم این آموزش مورد قبول شما واقع شده باشه.

حق کپی نزد وب سایت برق خوزستان محفوظ بوده همچنین کپی از تمام یا مواردی از این آموزش از نظر شرعی و عرفا حرام بوده و در صورت مشاهده قابل پیگیری از طریق مراجع قانونی خواهد بود .

[/vip-members]

معاوضه پروژه معاوضه

 *توجه* حتما قبل از خرید مطالعه شود *توجه*

***به دلیل ایجاد مشکلات در بخش سفارش پاورپوینت توسط برخی از کاربران عزیر ، سفارش فایل پاورپوینت صرفا برای افرادی می باشد که فایل ورد را از سایت خریداری کرده باشند.

در صورت عدم توجه ، وجه پرداختی پس از کسر 50% و فقط با خرید پروژه دیگر قابل استرداد می باشد.***

**توجه : سفارش فایل پاورپوینت 20 اسلاید حداکثر 7 روز کاری و سفارش پاورپوینت 40 اسلاید (به دلیل اولویت ) حداکثر 3 روز کاری انجام می شود. در ضمن جهت سفارش پاورپوینت 40 اسلاید دو بار سفارش 20 اسلاید را پرداخت نمائید. همچنین توجه نمائید فایل های پاورپوینت آمده پس از پرداخت ارسال می شوند ، جهت اطلاع از آماده بوده فایل پاورپوینتِ پروژه ای خاص، می توانید از بخش تماس با ما این موضوع را جویا شوید.


 راهنمای خرید پروژه :

لطفا جهت خرید پروژه به نکات زیر توجه فرمائید :

1ـ لطفا در وارد کردن اطلاعات خواسته شده نهایت دقت را به عمل آورید ، زیرا دریافت فایل پروژه ، تحقیق ، پژوهش و ... در سایت به ازاء پرداخت شما توسط درگاه بانکی می باشد و پس از پرداخت وجه توسط درگاه پرداخت پارس پال ، لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود . مسئولیت وارد کردن اطلاعات نادرست در فیلد های خواسته شده بر عهده خریدار بوده و سایت پروژه سرای مهندسی برق خوزستان هیچ گونه مسئولیتی در قبال وارد کردن اطلاعات نادرست ندارد .

2ـ حال اگر شما از آن دسته افرادی هستید که نیازی به اجراء فایل پاور پوینتجهت ارائه پروژه خود ندارید ، فقط بر روی لینک خرید فایل کلیک کنید .

*** نکته : جهت پیگیری شماره تلفن خود را با یک خط فاصله بعد از نام و نام خانوادگی خود وارد نمائید . به طور مثال : " رضا احدی فرد - 09821113411"

3ـ اگر شما از آن دسته افرادی هستید که برای ارائه پروژه نیاز به ساخت فایل پاورپوینت دارید ، و به خاطر مشغله کاری یا عدم وقت کافی جهت طراحی این فایل یا حتی به دلیل هزینه های گزاف طراحی در محل قادر به انجام آن نیستید ، پروژه سرای مهندسی برق با استفاده از متخصصین مجرب خود این کار را برای شما با هزینه ای کم و به سهولت انجام می دهد تا با خیالی آسوده پروژه خود را ارائه دهید. حال اگر شما جزء آن دست از کسانی هستید که نیاز به ساخت فایل پروژه به صورت پاورپوینت دارید ابتدا بر روی لینک خرید فایل کلیک کرده و فایل word آن را سفارش دهید و سپس بر روی لینک سفارش PowerPoint کلیک کنید و فایل PowerPoint را سفارش دهید.

4- در صورتی که لینک دانلود به inbox ارسال نشده لطفا قسمت spam ایمیل خود را چک کنید. ضمناً آن که لینک دانلودی ارسال شده به ایمیل شما فقط برای 24 ساعت فعال می باشد . به دلیل عدم ارائه لینک مجدد توصیه میشود پس از دانلود فایل را در جای مناسبی ذخیره نمائید.

اخطار: این پروژه ها فقط جنبه کمک آموزشی داشته و می توان به عنوان منبع پروژه ها و مقالات از آنها استفاده نمود و ارائه آن به عنوان پروژه درسی ، پایانامه و ... ممنوع بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>