آموزش سیمولینک متلب رشته برق جلسه هفتم:قطعات الکترونیک قدرت-دیود

سری آموزش سیمولینک متلب در رشته برق

جلسه هفتم : قطعات الکترونیک قدرت-دیود

 به همراه شبیه سازی قدم به قدم مدار یک سو ساز نیم موج

خوب توی این جلسه آموزش قطعات الکترونیک قدرت و دیود ها در متلب رو داریم.

طبق معمول با وارد شدن به نرم افزار متلب از بخش Simulink library وارد قسمت سیمولینک متلب می شویم و بعد از اون بر روی قسمت ۲ کلیک کرده و یه صفحه جدید ایجاد می کنیم . ( طبق شکل ۳۶ )

سیمولینک متلب قدرت

شکل ۳۶

خوب بعد از ایجاد صفحه جدید ، برای استفاده از بخش الکترونیک قدرت ( دیود ها ، ترانزیستور ها و … ) در بخش Sim Power System  از قسمت Specialized Technology بر روی گزینه Power Electronic کلیک می کنیم( شکل ۳۷) . همان طور که مشاهده میکنید انواع قطعات الکترونیک قدرت در بخش وجود داره که عبارتند از :

  1. دیود
  2. ترانزیستور
  3. جی تی او Gto
  4. و…
سیمولینک برق قدرت

شکل ۳۷

برای شروع کار ابتدا طبق آموخته های قبلی یک مقاومت ، منبع ولتاژ AC ، یک اسکوپ ، یک اندازه گیر ولتاژ و یک دیود را به صفحه ایجاد شده می بریم . شکل (۳۸ )

مدار یکسو ساز نیم موج در متلب

شکل ۳۸

همان طور کی میدانیم برای محاسبه مدارات در SimPowerSystem باید از بلوک Powergui استفاده کنیم .

برای مقاومت نیز از یک المان RLC Branch استفاده کرده و آن را به یک مقاومت خالی تبدیل می کنیم ( با دابل کلیک کردن بر روی آن و انتخاب حالت R )

برای ترکیب تمامی شکل موج های خروجی با هم از بلوک Mux استفاده می کنیم . برای پیدا کردن این بلوک آن را در بخش search جستجو می کنیم . شکل ۳۹

mux در متلب

شکل ۳۹

برای افزایش ترکیب موج ها ( ورودی mux ) بر روی آن دابل کلیک کرده و مقدار پیشفرض ۲ را بیشتر یا کمتر می کنیم . شکل ۴۰

تعداد mux

شکل ۴۰

سپس تمامی عناصر مدار را به هم متصل کرده و مقادیر مشخصی را به المان های مربوطه مانند مقاومت ، ولتاژ می دهیم . شکل ۴۱

مدار یکسو ساز نیم موج در متلب1

شکل ۴۱

سپس مدار را راه اندازی کرده و خروجی اسکوپ را مشاهده می کنیم . پیشنهاد می شود زمان راه اندازی مدار ( قسمت ۱) بر روی ۱ دهم ثانیه باشد . شکل ۴۲

زمان راه اندازی در متلب

شکل ۴۲

با دابل کلیک کردن بر روی اسکوپ می توان شکل موج ورودی ، خروجی و شکل موج یکسو شده توسط دیود در حالت مخالف را مشاهده نمود . شکل ۴۳

شکل موج خروجی مدار یکسو ساز نیم موج در متلب2

شکل ۴۳

برای زیبایی کار می توان پائین مدار را حذف و از دو المان زمین استفاده نمود شکل ۴۴

مدار یکسو ساز نیم موج در متلب2

شکل ۴۴

امیدوارم از این جلسه استفاده مفید را برده باشید . جهت بهتر شدن آموزش ما با نظرات و پیشنهادات خود ما را یاری فرمائید .

پایان جلسه هفتم

امیدوارم این آموزش مورد توجه قرار گرفته باشه.

در صورتی که از آموزش بهره لازم را برده اید :

**فقط ۵۰۰ تومان**

کمک به بهبود مطالب آموزشی

جهت کمک به نویسنده برای بهبود آموزش لطفا فایل شبیه سازی را به همراه گزارش آن خریداری نمائید .

فقط ۵۰۰ تومان 

[purchase_link id=”2040″ text=”افزودن به سبد” style=”button” color=”blue”]

معاوضه پروژه معاوضه

 *توجه* حتما قبل از خرید مطالعه شود *توجه*

***به دلیل ایجاد مشکلات در بخش سفارش پاورپوینت توسط برخی از کاربران عزیر ، سفارش فایل پاورپوینت صرفا برای افرادی می باشد که فایل ورد را از سایت خریداری کرده باشند.

در صورت عدم توجه ، وجه پرداختی پس از کسر 50% و فقط با خرید پروژه دیگر قابل استرداد می باشد.***

**توجه : سفارش فایل پاورپوینت 20 اسلاید حداکثر 7 روز کاری و سفارش پاورپوینت 40 اسلاید (به دلیل اولویت ) حداکثر 3 روز کاری انجام می شود. در ضمن جهت سفارش پاورپوینت 40 اسلاید دو بار سفارش 20 اسلاید را پرداخت نمائید. همچنین توجه نمائید فایل های پاورپوینت آمده پس از پرداخت ارسال می شوند ، جهت اطلاع از آماده بوده فایل پاورپوینتِ پروژه ای خاص، می توانید از بخش تماس با ما این موضوع را جویا شوید.


 راهنمای خرید پروژه :

لطفا جهت خرید پروژه به نکات زیر توجه فرمائید :

1ـ لطفا در وارد کردن اطلاعات خواسته شده نهایت دقت را به عمل آورید ، زیرا دریافت فایل پروژه ، تحقیق ، پژوهش و ... در سایت به ازاء پرداخت شما توسط درگاه بانکی می باشد و پس از پرداخت وجه توسط درگاه پرداخت پارس پال ، لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود . مسئولیت وارد کردن اطلاعات نادرست در فیلد های خواسته شده بر عهده خریدار بوده و سایت پروژه سرای مهندسی برق خوزستان هیچ گونه مسئولیتی در قبال وارد کردن اطلاعات نادرست ندارد .

2ـ حال اگر شما از آن دسته افرادی هستید که نیازی به اجراء فایل پاور پوینتجهت ارائه پروژه خود ندارید ، فقط بر روی لینک خرید فایل کلیک کنید .

*** نکته : جهت پیگیری شماره تلفن خود را با یک خط فاصله بعد از نام و نام خانوادگی خود وارد نمائید . به طور مثال : " رضا احدی فرد - 09821113411"

3ـ اگر شما از آن دسته افرادی هستید که برای ارائه پروژه نیاز به ساخت فایل پاورپوینت دارید ، و به خاطر مشغله کاری یا عدم وقت کافی جهت طراحی این فایل یا حتی به دلیل هزینه های گزاف طراحی در محل قادر به انجام آن نیستید ، پروژه سرای مهندسی برق با استفاده از متخصصین مجرب خود این کار را برای شما با هزینه ای کم و به سهولت انجام می دهد تا با خیالی آسوده پروژه خود را ارائه دهید. حال اگر شما جزء آن دست از کسانی هستید که نیاز به ساخت فایل پروژه به صورت پاورپوینت دارید ابتدا بر روی لینک خرید فایل کلیک کرده و فایل word آن را سفارش دهید و سپس بر روی لینک سفارش PowerPoint کلیک کنید و فایل PowerPoint را سفارش دهید.

4- در صورتی که لینک دانلود به inbox ارسال نشده لطفا قسمت spam ایمیل خود را چک کنید. ضمناً آن که لینک دانلودی ارسال شده به ایمیل شما فقط برای 24 ساعت فعال می باشد . به دلیل عدم ارائه لینک مجدد توصیه میشود پس از دانلود فایل را در جای مناسبی ذخیره نمائید.

اخطار: این پروژه ها فقط جنبه کمک آموزشی داشته و می توان به عنوان منبع پروژه ها و مقالات از آنها استفاده نمود و ارائه آن به عنوان پروژه درسی ، پایانامه و ... ممنوع بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>